Akcieatrhy  >  Analyzy  >  Psychologická analýza

Psychologická analýzaPsychologická analýza zkoumá sentiment trhu, respektive chování investorů a důvody, které je vedly k prodeji nebo nákupu jednotlivých instrumentů na finančních trzích. Předmětem je tedy člověk a faktory, které ho při rozhodování ovlivňují, což je velmi obtížné ba skoro nemožné určit.
 
Pro potřeby tradera jsou pak některé nálady převedeny do různých indikátorů, které se více či méně snaží napovědět, v jakém rozpoložení se trh nachází. Jedná se zejména o Put/Call ratio, Odd lot Theory, VIX a další.

Indikátory psychologické analýzy


Put-Call ratio

Put Call Ratio je poměrem objemu zobchodovaných Put i Call opcí v jednotlivých dnech. Put Call Ratio vychází ze skutečnosti, že při optimistickém, rostoucím trhu je obchodovaný objem větší u Call opcí (opce na růst), P/C Ratio klesá. Při klesajícím, medvědím trhu je naopak větší objem u Put opcí (opce na pokles) a P/C Ratio tedy roste. Investoři se zajišťují proti poklesu nákupem Put opcí a nejsou pak nuceni dále do poklesu prodávat svá aktiva (akcie, komodity apod.)

CBOE Volatility Index: VIX

Index volatility nebo také Index strachu. Od roku 1993 je počítán z call a put opcí na CBOE pro index SP500. Pohyb trhu a VIXu jsou opačné, když trh stoupá, VIX klesá a naopak. Z toho také úsloví: „When VIX is high is time to buy when VIX is low is time to go“. Kromě tohoto indexu rozeznáváme další variace: VXN pro Nasdaq 100, VXD pro Dow Jones IA.

Shot Interest

Tento indikátor nám poskytuje přehled o celkovém množství akcií, které jsou u daného cenného papíru v pozici short. Teorie říká, že když je short interest velmi vysoký, je možné v krátké době očekávat naopak růst cenného papíru. Důvodem je, že short pozice musí být eventuálně uzavřeny, což znamená, že investoři budou více nakupovat a poženou tak cenu vzhůru.

Odd lot Theory

Je známo, že většina obchodníků - především těch menších - se mýlí a většinou jsou na špatné straně trhu. Proto považujeme extrémy v této aktivitě za varování a můžeme očekávat minimálně krátkodobé zastavení současného trendu či jeho korekci.

Aktuální hodnoty Odd lot

Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.