Akcieatrhy  >  
Advertisement

Zpět
Vytvořeno dne: 20.02.2015

Ropné akcie ve slevě – 7 dobrých tipů
No jistě, panika může ještě srazit cenu ropy dolů, ale tyto ropné společnosti mohou přečkat bouři.
 
Cena ropy byla v minulých šesti měsících ve volném pádu a kolikrát se zdálo, že dna bylo již dosaženo. Nicméně současná fundamentální data vykazují známky toho, že se nabídka a poptávka dostaly konečně do rovnováhy. Trhy mají tendenci v důsledku panických výprodejů přestřelit, takže máme důvod se domnívat, že z dlouhodobějšího pohledu by se cena ropy mohla stabilizovat někde okolo současné úrovně.
 
Existují tři hlavní důvody pro stabilizaci cen ropy. První a druhý důvod: Pro mnohé producenty ropy znamenají současné ceny ztrátu s každým vytěženým barelem. Proto omezují těžbu. Osekání výrobních nákladů také vede k omezování těžby. Třetím důvodem je to, že na komoditním trhu existuje situace, která z historického hlediska vždy znamenala, že dna cenového propadu bylo dosaženo. 
 
Každý z těchto důvodů má vliv na pokles produkce ropy. Při ceně okolo 45 USD za barel je veliká část producentů na svém, nebo ve ztrátě. To je situace, která není z dlouhodobého hlediska udržitelná.
 
„Jsme poblíž dna a domníváme se, že cenové oživení může nastat poměrně rychle,“ tvrdí Ed Cowart, manažer portfolia a výkonný ředitel společnosti Eagle Asset Management. „Je možné, že jsme na dlouhou dobu svědky vrcholu americké produkce ropy.“
 
Ropný trh se nachází v situaci nazývané contango. Ta vzniká, když ceny futures kontraktů jsou vyšší, než současné ceny na spotovém trhu. Není to nic zvláštního, protože je třeba do ceny komodity započítat náklady na skladování a úroky o které producent přichází tím, že drží komoditu a ne kapitál. Nicméně nůžky mezi současnou cenou a cenou za dodání v budoucnu jsou rozevřeny mnohem víc, než je obvyklé a to znamená, že producenti ropu neprodávají spekulantům a raději si ji drží na skladě. 
 
Osekávání výrobních nákladů se projevuje nepříznivě na produkci. To platí zvláště pro těžbu z břidlic, která používá nákladný vícefázový frakovací výrobní postup. Udržení plynulé těžby je finančně náročné. Podle údajů Stifel Nicolaus poklesl v minulém týdnu počet těžních věží v USA o 94 na současných 1223 věží. Oproti říjnu je to pokles o 384 těžních věží.
 
Všichni se shodují na tom, že vysoká nabídka stojí za poklesem cen ropy. Snižování produkce je evidentní a můžeme se o tom přesvědčit ve výsledkových zprávách ropných společností za první čtvrtletí, třeba u společnosti Chevron (CVX). Pokud zůstane poptávka na stávající úrovni, bude se přebytek nabídky postupně snižovat.
 
Když všechno sečteme a podtrhneme, proč by se nemohla cena ropy dostat zpátky k ceně okolo 100 dolarů za barel a vytvořit prudké zotavení typu V?

 
Může ropa klesnout na 20 dolarů za barel?
Ačkoli výše uvedené důvody mohou poskytnout cenám ropy oporu k růstu, zvýšení produkce bude ovlivňovat cenu ropy léta. Navíc je v trhu znát přetrvávající strach, který se lehce může změnit v paniku. Propad ceny na úroveň 20 dolarů za barel je reálný, tvrdí šéfredaktor ekonomického zpravodajství Barrons, Gene Epstein. Jeho kolega Cowart odhaduje, že se cena ropy během jednoho roku dostane zhruba k 60 dolarům za barel. Epstein má stejný názor a odhaduje průměrnou cenu ropy v roce 2015 na 55 dolarů za barel. I kdyby došlo k cenovému kolapsu.
 
Revoluce v těžbě ropy z břidlic opět odsunula hrozbu „ropného zlomu“ o několik desetiletí do budoucnosti. Ostatně se to pravidelně opakuje již od roku 1912, kdy se poprvé začalo tvrdit, že ropa dojde nejpozději do deseti let. Předpokládaný „ropný zlom se z kategorie „hrozba“ přesunul do kategorie „možnost“ v důsledku objevu nových ropných zásob a vývoji efektivních způsobů těžby s mnohem nižšími náklady, než si mnozí uměli představit. 
 
„Změnila se nálada,“ říká Matt Marietta, ropný analytik společnosti Stephens z Arkansasu. „Z dlouhodobého pohledu cena ropy poroste, ale musíme si projít obdobím, kdy se producenti s vysokými provozními náklady budou snažit zachránit, než nakonec budou vytlačení z trhu. Jakmile k tomu dojde, tak se nerovnováha v nabídce a poptávce samovolně narovná. Žádné geopolitické události, ani umělé snížení těžby zemí vyvážejících ropu (OPEC) nevrátí cenu ropy zpět k třímístným číslům.“
 
Takže se vrátíme k původní otázce: „Kam by měli investoři poslat své peníze?“ 
 
Do společností dobrými hospodářskými výsledky a velkým majetkem. Tj. do společností, které mají nízké náklady, nebo veliké zásoby v geograficky stabilních oblastech. 
 
Chevron je dobrým příkladem vedoucí ropné společnosti s kapsami plnými peněz, nízkými provozními náklady, dokončenými novými projekty a hezkými výnosy. Ze společností, které podnikají na území USA, se jeví Devon Energy (DVN) jako nejlepší hráč na poli těžby z břidlic s efektivní těžbou.
 
Ropné rafinerie těží z nízkých cen ropy a ani postupný růst cen ropy neohrozí jejich současné tučné marže. Valero Energy (VLO) vypadá velmi atraktivně, protože zpracovává levnou ropu z Kanady a Mexika.
 
Ze servisních ropných společností vypadá dobře, Halliburton (HAL). Převzetí společnosti Baker Hughes (BHI) by mělo dopadnout dobře. Halliburton získal společnost za slušnou cenu a určitě se mu podaří udržet špičkové specialisty, mimo jiné v důsledku zhoršených podmínek na pracovním trhu v ropném sektoru. Kolegové Schlumberger (SLB) a Helmerich & Payne (HP) by měli těžit ze své velikosti a dlouhodobých vztahů s těžaři.
 
I když existuje mnoho důvodů pro pomalé zotavování cen ropy, neznamená to, že by se cena ropy nemohla ještě víc propadnout. Pokud bude nabídka ropy růst, například v důsledku zpomalení ekonomického růstu v USA, může dojít k dalším cenovým propadům. Většina analytiků nezachytila počáteční fázi propadu cen ropy a to jen dokazuje, jak jsou predikce budoucího vývoje ošemetné. 
 
Je to zcela proti intuici. Další dlouhý propad v ceně ropy může být pro spekulanty na růst, kteří očekávají rychlé zotavení ceny, ta nejlepší zpráva. S provozováním ropných vrtů je spojeno mnoho závazků a vysoké provozní náklady, takže pro některé společnosti může být pokračování v těžbě neekonomické.
 
„Některé společnosti se mohou potácet na hraně ztrátové těžby týdny, či měsíce, než dojdou k rozhodnutí o ukončení těžby,“ říká ropný analytik Marietta, který se domnívá, že pokud cena ropy poklesne k 20 až 30 dolarům za barel, spustí to vlnu uzavírání neefektivních vrtů. To by vytvořilo pokles nabídky, který by se promítl do rychlejšího růstu cen ropy v důsledku stálé poptávky.
 
„Ačkoli to zní divně, tak nejlepší pro vyšší cenu ropy je ještě nižší cena ropy.“
 
 
Redakce: www.akcieatrhy.cz
Zdroj: Barrons
 


Zprávy na podobné téma


05.07.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červenci 2017?
03.07.2017 DOW JONES INDUSTRIALS
27.06.2017Ropa nastoupila do klesajícího trhu
26.06.2017Poměrové grafy – skrytá informace, která dává smysl
25.06.2017Zajiťovatelé shortují euro, americké sektory rotují
21.06.2017Aktuální přehled trhů v 25. týdnu
19.06.2017Elliottova analýza indexu Dow Jones naznačuje krátkodobý pokles
15.06.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v květnu 2017
14.06.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v červnu 2017?
02.06.2017Jízda ropy na horské dráze
29.05.2017ES_F E-Mini S&P500 Elliottova analýza
25.05.2017Kumulovaný zisk amerických bank v prvním čtvrtletí meziročně vzrostl o 12,7 %, ukazuje FDIC
24.05.2017Elliottova analýza – DAX a stříbro
19.05.2017Barel nade vše
18.05.2017Facebook dostal od EK pokutu 110 mil. € za poskytnutí zavádějících informací při převzetí WhatsAppu
17.05.201750 žhavých a tonoucích akcií z pohledu opčních obchodníků v dubnu 2017
12.05.2017Co lze očekávat na akciových trzích (SPX, R2000, DJIA), z historického hlediska v květnu 2017?
11.05.2017MONETA Money Bank - Klesající úrokové marže dále sužují ziskovost banky; vysoká dividenda stále na dosah
11.05.2017ČEZ výsledky za 1Q17 pozitivně překvapil, celoroční cíl zvýšen - rozšířený komentář
10.05.2017Wal-Mart zaplatí 300 milionů dolarů za to, že jeho zaměstnanci upláceli, tvrdí Bloomberg
   další >>
Stránka: 1 z 20

Vaše názory

Pro vložení vašeho příspěvku se musíte PŘIHLÁSIT, nebo se prvně musíte zdarma REGISTROVAT


Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.