Akcieatrhy  >  Analyzy  >  Technická analýza

Technická analýza


Vybrané indikátory technické analýzy     Formace technické analýzy     Svíčkové grafy

 
Technická analýza se snaží předpovědět budoucí pohyby kurzů jednotlivých akcií na základě systematického zkoumání, analyzování a vyhodnocování minulých a současných dat. Je používána u všech finančních produktů, včetně cenných papírů, futures nebo úrokových produktů.

Na rozdíl od fundamentální analýzy využívá pouze údaje tvořené trhem, jako je např. cena, objem, volatilita, množství otevřených kontraktů na trhu, popřípadě mezitržní korelace. Technická analýza se proto nezabývá takovými jevy a skutečnostmi, jako jsou zveřejnění ekonomických dat, sentiment trhu, politická situace, daňová politika státu nebo ekonomické prostředí. Technici věří, že cokoli, co může ovlivnit cenu, ať už jsou to tedy fundamentální, ekonomická, politická, psychologická nebo jakákoli jiná data, je již zahrnuto do ceny akcie, komodity nebo měny.

V technické analýze by měla nabídka a poptávka vždy reflektovat veškeré okolní dění. Technické analýze záleží pouze na ceně. Zatímco fundamentální analýza se zabývá otázkou, proč se co děje, technici se ptají, co se děje a nezáleží jim na tom, proč se to děje.

Technická analýza vychází z grafů a přímek. Velmi oblíbené jsou grafy tvořené pomocí svící, tzv. japonské svíčkové grafy. Techničtí analytici používají denní, týdenní, měsíční a roční grafy a posuzují je z pohledu dní nebo týdnů.

Zkoumají se aktuální i minulé ceny a hodnoty od nich odvozené pomocí různých vzorců a výpočtů. Jejich výsledky (indikátory) nám poté poskytují informace o objemu obchodů (volume), dočasné tzv. přeprodanosti resp. překoupenosti trhu a hybnosti trhu (cenové oscilátory, momentum). Nejjednoduššími technickými ukazateli jsou však trendové přímky, hladina podpory, hladina rezistenceklouzavé průměry.

Jedním z hlavních předpokladů technické analýzy je, že se ceny pohybují v trendech a že je možné rozpoznat trend a v jeho souladu udělat ziskový obchod s tím, jak trend pokračuje. Věrné heslo technických obchodníků je tak prosté: „Trend is your friend“. Protože technická analýza může být aplikována na mnoho časových rámců, je možné zpozorovat trendy krátkodobé, střednědobé i dlouhodobé.

Další důležitý předpoklad technické analýzy je, že se historie opakuje. To je logický úsudek, protože vzor na grafu je psychologický obraz emocí různých účastníků na trhu. Protože lidé jsou emotivní bytosti, které mají tendenci se chovat přehnaně, grafy vizuálně reprezentují, jak účastníci trhu reagovali na dané okolnosti v minulosti. Pak si lze vyvodit, že za daných podobných okolností budou účastníci trhu reagovat podobně.

Nejpoužívanějšími metodami technické analýzy je studium a interpretace grafů cenového vývoje vybraných aktiv. Cenové formace na různých typech grafů dobře vystihují minulé děje s možnou interpretací dějů budoucích. Cílem technické analýzy je tak přibližně určit budoucí vývoj cen, určit konec a případné otočení trendu. Je-li použita správně, může dramaticky zmenšit procento omylu. Trader nebo technický analytik, chce s co nejvyšší mírou pravděpodobnosti odhadnout cenový vývoj vybraného aktiva. V pojetí technické analýzy je online obchodování hra s pravděpodobností. Slouží tedy investorům k určení toho, co je pravděpodobnější.

Někteří obchodníci vnímají technickou analýzu jako jediný správný přístup ke svému obchodování. Jiní ji berou jako okrajovou disciplínu, jako jeden z interpretačních zdrojů pro rozhodování. Asi nejrozumnější přístup k rozhodování je zcela určitě někde uprostřed a to jak využívání fundamentálních dat, tak prvků technické analýzy.


 
Nejste přihlášen(a)
Přihlásit   Registrovat

Akcieatrhy Premium  Facebook Akciaetrhy.cz

FUTURES

NázevKurzZměna

DNEŠNÍ US MAKRODATA

NázevAktu.Oček.

KURZY MĚN

NázevKurzZměna
Informace a data obsažená na serveru www.akcieatrhy.cz mají pouze informativní charakter a slouží výhradně pro osobní potřebu jednotlivých uživatelů. V žádném ohledu neslouží jako podnět pro nákup nebo prodej finančních instrumentů. Obchodování s finančními instrumenty je rizikové a může způsobit značné ztráty. Server www.akcieatrhy.cz nezodpovídá za chyby v poskytovaných informacích nebo za jejich zpoždění. Každá osoba užívá webové stránky na vlastní riziko. Provozovatel nezodpovídá za škodu vzniklou v souvislosti s užíváním těchto webových stránek a nezaručuje jejich bezchybné fungování. Kompletní pravidla a podmínky pro užívání webových stránek naleznete v podmínkách užívání. Jsou-li na stránkách zmiňovány konkrétní finanční produkty, komodity, akcie, forex či opce, vždy a pouze za účelem studia obchodování na finančních trzích. Vydavatel serveru není zodpovědný za konkrétní rozhodnutí jednotlivých uživatelů.
Více info: Zdroje. Podmínky užívání.